PolskiEnglish
Witamy

Witamy

Witamy w Baborówku

Drukuj PDF

Jeżeli chcesz odpocząć w kameralnych warunkach, w ciszy i spokoju, przy śpiewie ptaków, jeżeli chcesz podziwiać galopujące konie i podpatrzeć naturę - zapraszamy do Pałacu Baborówko.

Naturalne środowisko i świeże powietrze pozwolą na zdrowy, spokojny sen i wyłączenie z codziennego zgiełku. Pałac Baborówko – to niewielki pensjonat położony w 7 ha stuletnim parku, 5 km od Szamotuł, 30 km od Poznania i 220 km od Berlina.

Życzymy wspaniałych wrażeń i serdecznie zapraszamy!

W Baborówku wszystkim staramy się zapewnić kameralne i miłe warunki, pokoje utrzymane są w starym klimacie, każdy ma inny charakter, a pałacowa kuchnia oparta o własne produkty stanowi podstawę właściwego wyżywienia. Posiłki podawane są w stylowej jadalni na indywidualne zamówienie. W pałacu dostępny jest bezpłatny, bezprzewodowy internet, a do dyspozycji naszych Gości mamy rowery, kije do nordic walking, bule oraz niewielką bibliotekę. Można przygotować kameralne ognisko i pojeździć konno pod okiem instruktorów.

Duży Ośrodek Jeździecki gwarantuje jazdę konną dla początkujących i zaawansowanych, pensjonat dla koni, treningi sportowe, zajęcia z woltyżerki oraz hipoterapię. Zachęcamy do aktywnego spędzenia wolnego czasu i proponujemy wspólne spotkania w gronie rodziny i przyjaciół w Kuźni lub Stodole.

Mamy nadzieję, że dobrze spędzisz u nas czas!

Historia Pałacu

Drukuj PDF

Przypuszcza się, iż pierwsza osada istniała na tych terenach równolegle do Starych Szamotuł, tj. począwszy od XI wieku i stanowiła własność Szamotulskich herbu Nałęcz. Jej reliktem jest malowniczo usytuowane wśród łąk pierścieniowe grodzisko o średnicy 30 m z warstwami osadniczymi datowanymi na XI wiek. Urokliwe położenie tej wczesnośredniowiecznej warowni zachęca do spaceru i rozważań o początkach polskiej państwowości. Wieś wymieniona po raz pierwszy w 1421 r. jako Baworowo Minor należała do rodziny Baworowskich.

Księstwo Szamotulskie zostało skutecznie włączone w granice Corona Regni Poloniae, po okresie rozdrobnienia dzielnicowego w końcu XIV wieku. W granicach Rzeczpospolitej funkcjonowały do II rozbioru w 1793 roku. Rodem wyjątkowo zasłużonym dla rozwoju regionu była można rodzina Kąsiorowskich.

 

W końcu XIX w. wieś przeszła w ręce niemieckiego rodu von Hantelmanów, którzy dynamicznie rozwijali swe baworowskie posiadłości. To dla nich około 1895 r. został zbudowany pałac eklektyczny z elementami secesyjnymi. Architektura czerpała z popularnych wówczas w Cesarstwie Niemieckich wątków neoklasycystycznych i neorenesansowych. Dwukondygnacyjny pałac pobudowany jest na planie prostokąta, posiada oryginalną asymetryczną wieże bramną z zegarem.

Od 1953 r. mieścił się w nim Zakład Doświadczalny należący do Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Blisko pałacu znajduje się parterowa oficyna z przełomu XIX i XX w. Zabytkowy charakter mają również zabudowania folwarczne z lat 1883-1892; obora, chlewnia, kuźnia, spichlerz i gorzelnia.

Pałac i oficynę otacza park krajobrazowy z drugiej połowy XIX w. o pow. około 6 ha. Rosną w nim mi.in dąb szypułkowy o obwodzie 390 cm, sosna wejmutka o obwodzie 230 cm - pomniki przyrody, a także buk purpurowy o obwodzie. 360 cm. Park udostępniony jest oczywiście dla Gości odwiedzających Pałac Baborówko.


Copyright © Pałac Baborówko 2018

Projekt: Jakub Krukowski