PolskiEnglish
  • Ścieżka zdrowia
Witamy - Atrakcje i okolica - Ścieżka zdrowia

Ścieżka zdrowia

Ścieżka zdrowia

Drukuj

Na bazie toru crossowego stworzyliśmy ścieżkę zdrowia, która jest połączeniem biegu i marszu z ćwiczeniami ogólnosprawnościowymi na przyrządach. Na początku ścieżki znajduje się tablica zawierająca plan ścieżki, natomiast na trasie rozmieszczone są tabliczki objaśniające przy pomocy rysunku sposób wykonywania ćwiczeń na danym przyrządzie.

Mała ścieżka zdrowia składa się z 14 elementów, które w różnych konfiguracjach stanowią doskonały zestaw poprawiający zdolności ruchowe, kondycję oraz stan samopoczucia zarówno osób starszych jak i dzieci i młodzieży.

Ścieżka zdrowia rozwija podstawowe formy motoryczne ze szczególnym uwzględnieniem sprawności ogólnej, szybkości, skoczności, mocy i siły. Kształtuje nawyki ruchowe, prowadzone na otwartym terenie, rozwija cechy psychofizyczne, może być stosowana w różnych grupach wiekowych, jak i samodzielnie, spełniając rolę zarówno kształtującą, jak i rekreacyjną.

Zaletą ścieżki zdrowia jest atrakcyjność ćwiczeń uprawianych w wolnym terenie. Bliskość przyrody, ciągle zmieniające się otoczenie, rozmaitość przedmiotów oglądanych przez ćwiczącego, ich barwa - wszystko to stanowi dużo ciekawsze tło od sali czy boiska.

Ważną cechą ścieżki zdrowia jest to, że można ją prowadzić o każdej porze roku i niemal niezależnie od warunków atmosferycznych. Ścieżka zdrowia to wszystkie naturalne formy ruchu umożliwiające poruszanie się i pokonywanie przeszkód.

Autorkami projektu ścieżki są magistrantki Zakładu Teorii Sportu Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Pani Ewa Mikołajczak i Pani Lidia Marzęcka.


Copyright © Pałac Baborówko 2018

Projekt: Jakub Krukowski